Hosszútávon fenntartható, biztonságos környezet.

Hatásmechanizmus

Áttekintés

A fotokatalitikus fertőtlenítés nemzetközileg elismert új antibakteriális módszer, amely képes elpusztítani közel valamennyi baktérium és vírustörzset, beleértve a madárinfluenza és az SARS (atípusos tüdőgyulladás) vírust is.
Széles körben használják olyan helyeken, ahol magas a sterilizációs követelmény, mint pl. kórházakban, élelmiszeripari üzemekben, szállodákban, állattartó telepeken, intézményekben, iskolákban stb.
A fotokatalizátornak jelentős hatása van mindenfajta baktérium elpusztítására fénysugárzás mellett. Az antibakteriális hatás hosszú ideig fenntartható, és ezalatt lebontja a baktériumokat és az endotoxinokat. Ezzel egyidőben a fotokatalizátor megsemmisíti az allergiát okozó anyagokat. Tartós hatásának köszönhetően csökkenti a környezeti levegő baktérium szintjét.

Mikróba sejt Sejtkoncentráció / L Redoxi (redukció-oxidáció) feszültség / V
Mikroszkópikus erjesztőanyag 1 x 10 11 0,74
Escherichia coli 1 x 10 11 0,72
Lactobacillus 5 x 10 11 0,68
Bacillus subtilis 2 x 10 11 0,68
Salmonella typhimurium 6 x 10 11 0,70
Sejtalkotó Sejtkoncentráció / L Redox feszültség / V
Kiengedett mikroszkópikus erjesztőanyag 0,65
CoA 3,7 x 10 3 0,65
Reduktív koenzim 5,0 x 10 3 0,40
Cisztein 2,5 x 10 3 0,45
Protoplazma 0,67
HeLa sejt 0,65

A bevonat antibakteriális hatása

A fotokatalitikus bevonatoknak nincs mérgező hatása a mikrobákra és sejtekre. Az antibakteriális funkciót fény által történő besugárzás esetén teljesíti.
Fény jelenlétében a fotokatalizátor erős oxidációs ereje elpusztítja a baktériumok sejtfalát és membránját és reakcióba lép a sejtalkotóval, ami gátolja a baktériumok aktivitását és végül azok pusztulásához és lebomlásához vezet. A fotokatalitikus fertőtlenítés az alábbi két különböző biokémiai mechanizmust jelenti.

1. A fénnyel megvilágított fotokatalizátor közvetlen reakcióba lép a sejtekkel
Az elektronhiányos állapot hatására közvetlenül reakcióba lép a sejtfallal, a sejt membránnal és a sejtalkotóval. A mikroorganizmusok létfontosságú folyamataiban nélkülözhetetlen koenzim–A (CoA) a sejt belsejében koenzim-A dimerré (duplamolekula) oxidálódva elveszíti aktivitását, ami megállítja a sejt légzését, és végül pusztulásához vezet. Ebben a folyamatban
az elektronváltást az elpusztított sejt és a fotokatalitikus bevonat között a CoA végzi. Ezért a CoA tartalom csökken és a CoA dimer növekszik.
2. Közvetett antibakteriális reakció
Az elektronhiányos állapot vízben aktív oxigént fejleszt, pl. hidroxil gyököt. A fotokatalizátor eletronszerkezetét megtöltött vegyértéksáv (VB) és üres vezetősáv (CB) jellemzi. A sávrés energiájának gerjesztése révén egy elektron kerül a vegyértéksávból (VB) a vezetősávba (CB). Ezután egy elektron- hiány pár generálódik.
A fotokatalitikus bevonat redoxi feszültsége: +2,6 (vs. SCE, PH=7)
A fotokatalitikus antibakteriális bevonat elektron hiányos állapotának hatására vízmolekulát bont, így hidrogén gáz és hidroxil gyök keletkezik. A negatív elektron reakcióba lép az oxigénmolekulával és fölös oxid anion (O2-•) jön létre. A fölös oxid anion további reakcióba tud lépni a vízmolekulával és hidroxil gyök peroxidot (•OOH) és hidrogén peroxidot generál (H2O2). Továbbá az aktív hidroxil gyökök egyesülhetnek, hogy hidrogén peroxidot hozzanak létre. Ez a ciklus folytatódik mindaddig, amíg fény van jelen.
Az aktív hidroxil gyök, a fölös oxid anion, a peroxid-hidroxil gyök és a hidrogén peroxid reakcióba léphet olyan biomakromolekulával, mint pl. a protein enzim és zsír, így elpusztítja a sejtszerkezetet. Ezek reakcióba lépnek a sejtfallal, membránnal és a sejtalkotóval. Például, az oxidáció-redukció anyaga szükséges az adenozin-trifoszfát kialakulásához a HeLa sejt belsejében.
Az aktív oxigénnel történő reakció után a HeLa sejt elveszti aktivitását, és végül elpusztul. Mivel a ráksejt (T24) membránja oxidálódik a fotokatalitikus bevonat által és szivárog, a pozitív Ca2+ ion belép a sejtbe és reakcióba lép annak belső fehérjéjével, ami a sejt pusztulását okozza.
RRC = CRR + ∙OH —> RRCH = CRR
Vegyük például az •OH-t. Telítetlen kötést nyújt vagy kiveszi a H-atomját a szerves anyagok számára.
R3CH + ∙OH —> R3C + H2O
Az új szabad gyök láncreakciót okoz, ami a bakteriális fehérje minőségi változásához és a lipid teljes lebomlásához vezet. A baktériumok azonnal elpusztulnak. Ezért a fotokatalitikus bevonat felületén keletkező, ∙OH O2-∙ HO2∙ H2O2 reakcióba léphet a sejtfallal, membránnal és a sejtalkotóval, hogy a sejtet elpusztítsa.
Kolloid oldatban, a fotokatalitikus bevonat részecskéik megkötődnek a mikroszkopikus állati sejtek felületén vagy elnyelik őket a sejtek.
Ami a sejtek által elnyelt részecskéket illeti, az elektronhiányos állapot hatása és aktív oxigén (∙OH O2-∙ HO2∙ H2O2) fog közvetlenül reakcióba lépni citológiai hisztológiai elemekkel, ami javítja az antibakteriális hatást. Az UV fénnyel megvilágított fotokatalitikus bevonat rendkívül erős oxidációs tényező, a reagáló oxigén szintén nagyon aktív. Ennek eredményeképp, a fotokatalitikus antibakteriális bevonat akár 99,99%-os hatékonysággal tudja elpusztítani például a Candida albicans, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Trichophyton mentagrophytes, Salmonella typhimurium, Bacillus subtilis, Lactobacillus baktériumokat, a HeLa és ráksejteket (T24), illetve a SARS, H5N1 vírusokat a teljesség igénye nélkül. Az erős antibakteriális és sejtburjánzás megelőzés funkciónak köszönhetően az antibakteriális bevonatolás használható belső antiszepszisre és fertőtlenítésre, víz kezelésre, vízszennyezés átfogó megoldására és fotodinamikai terápiára.

Salmonella typhimurium

Candida_albicans

Trichophyton mentagrophytes

Bacillus subtilis

Valójában, a fotokatalitikus fertőtlenítés folytonosan működik a baktériumok és a fotokatalitikus bevonat között, nem pedig egyszeri felületi reakció történik fotokatalitikus degradálásként. Mivel az aktív hidroxil gyök nem képes sokáig fennmaradni és nem tud belépni a sejtmembránon, hogy elpusztítsa a sejtszerkezetet, az antibakteriális hatás a hidroxil gyök és másik aktív oxigén (O2∙ ∙OOH H2O2) eredménye. Mivel a H2O2 be tud lépni a sejtfalon, nemcsak elpusztítja a baktériumokat, hanem lebontja a lipoid-szerű endotoxint, amely a sejtpusztulás által jön létre. Továbbá, stabilan tud létezni hosszú ideig, így a H2O2 lehet a legfontosabb reakcióközvetítő a fotokatalitikus fertőtlenítésben. Természetesen, a reakcióban másik aktív oxigén is szerepel, és a H2O2 nem az egyetlen reagens. Az aktív hidroxil gyök erős oxidációt hajt végre a sejt belsejében, ami nagyban javítja az antibakteriális hatást.

Fertőtlenítők összehasonlítása

A hagyományos fertőtlenítőszerek három csoportba sorolhatók: szerves, szervetlen és természetes fertőtlenítők. A szervetlen fertőtlenítők egyik csoportja erős oxidációs képességét használva pusztítja el a baktériumokat és gombákat, a másik csoport ugyanezt fémionnal végzi. Ezek hatékonyan elpusztítják a baktériumokat, azonban maguk a fertőtlenítők, mint pl. a klorin, klorin-oxid, károsak az emberi egészségre. A fémionos fertőtlenítők nem tudják lebontani az elpusztított baktériumokat. Így azok bevonják a fémiont, amely nagyban befolyásolja annak antibakteriális hatékonyságát. A tudományos vegyi úton előállított szerves fertőtlenítők általában gyorsan elpusztítják a baktériumokat, de azok elég könnyen alkalmazkodni tudnak a szerves fertőtlenítőkhöz. Ugyanakkor a sterilizáció toxikus anyagokat hoz létre.

  Előny Hátrány Jellemző termék
Szervetlen fertőtlenítő Hőálló, széles körű strerilizáció, nincs szükség fényre. Az ezüst tartalmú fertőtlenítők könnyen változtatnak színt és a baktériummal szennyezett felület befolyásolja az eredményt. Ezüst-zeolit, , foszfát, ezüst silica gél
Szerves fertőtlenítő Gyors és széles körű fertőtlenítés, alacsony ár. Nem hőálló, a baktériumok könnyen alkalmazkodnak hozzá, mérgező melléktermék, környezetszennyezés. Fenol
Természetes fertőtlenítő Nagy hatásfokú sterilizáció, emberre biztonságos, nincs környezetszennyezés. Nem hőálló, nehés előállítani az alapanyagot. Citozan, szorbinsav
Fotokatalizátor Széles körű sterilizáció, nagyfokú hatékonyság, a baktérium és endotoxin lebontása, biztonság, nincs környezetszennyezés, emberre ártalmatlan. Fény szükséges Fotokatalitikus sterilizáló bevonat
sadsd