Ártalmas-e a TiOx?
A titán-dioxid ártalmatlan anyagnak minősül, nem biocid és nem engedélyköteles. Általában a nanorészecskék ártalmasságára vonatkozólag vizsgálatok folynak, de eddig nem született szabályozó vagy tiltó rendelet velük kapcsolatban. Szigorúan véve a felhordás és száradás után a TiOx bevonat szilárd kolloid diszperz rendszernek minősül, mégpedig abban az értelemben, hogy szubmikroszkópos diszkontinuitásokat tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy egy egybefüggő szilárd vázba (a film anyaga) vannak beágyazódva a TiO2 nanorészecskék, de egészében a felület nem tekinthető nano mérettartományba eső anyagnak. Mindezen felül a nanorészecskék koncentrációja olyan kicsi, hogy a várható mértékű kopás folyamán nem távozik számottevő mennyiségben a felületről a környezetbe.
Emiatt van az, hogy a legtöbb alkalmazás ellenőrző vizsgálatai során egy év múlva is 80%-ot meghaladó aktivitás mérhető. A termék az SGS laboratóriumi vizsgálatok alapján nem ártalmas. Bár a TiOx bevonat antimikrobiális hatású, mégsem nevezhető biocid anyagnak. Hatásának kifejtéséhez ugyanis folyamatos expozícióra van szükség szemben a hagyományos fertőtlenítőszerekkel. Míg azok egyszeri, durva behatással irtják ki az időközben kialakult mikrobiális réteget, addig a TiOx egy folyamatos, kis intenzitású, mondhatni “kellemetlen” környezetet teremt számukra, így gátolva elszaporodásukat. Hétköznapi nyelven az organizmusok nem szeretik a titán- dioxid nanorészecskékkel dúsított táptalajt. A folyamatos, kis intenzitású hatás eredményeként a TiOx-xal bevont felület mikrobiális szempontból tiszta marad, de ezen túlmenően az általános “piszok” lebontását is elősegíti. Hatásmechanizmusa szerint az elnyelt fény által olyan reakcióképes gyököket képez, amelyek reakcióba lépnek a felületén lévő szerves anyagokkal, miáltal azokat egyszerűbb, könnyebben eltávolítható és eltávozó anyagokká alakítja.
Itt érdemes megjegyezni: A TiOx nem csodaszer és nem teszi feleslegessé az általános higiénés megoldásokat. Ehelyett inkább egy azokat kiegészítő, folyamatos karbantartó effektust kínál, amely által ritkítható a hagyományos fertőtlenítési módszerek időköze, illetve javítható az azok között eltelt időben fennálló állapot. A TiOx segítségével akár 99%-ban csökkenthető a felületen megtelepedő baktériumok száma.
A TiOx bevonat tartóssága
Próbamérések során a TiOx bevonat stabilnak mutatkozott. Az alkalmazások esetében szintén ez mondható el, a kialakított felület még egy év múlva is 80%- nál nagyobb aktivitást mutatott. A bevonat bizonyítottan tartós a hétköznapi felhasználások körülményei között, megőrzi épségét nagyobb forgalmú padozaton, felmosható, törölhető. Erős igénybevételnek kitett felületeken – ahogy minden anyag esetében – előfordulhat kopás, mely a hatás csökkenését vonhatja maga után. Éppen ezért a bevonat hatásosságát időről-időre ellenőrizzük és szükség esetén megújítjuk.
Hol használható a TiOx?
Talán egyszerűbb lenne arra a kérdésre válaszolni, hogy hol nem? Mindenhova ajánljuk, ahol fontos a megfelelő higiéné vagy ahol sok ember fordul meg és nagyobb a fertőzés veszélye. Így tömegközlekedési eszközökön, korlátokon, várótermekben, olyan gyártóegységekben, ahol fennáll a mikrobiális kontamináció veszélye. De még azoknak a cégvezetőknek is ajánljuk, akiket zavar a gyárépületeken megtelepedő fekete gomba (Baudoinia compniacensis). A TiOx a kezelendő felület minőségétől függetlenül mindenhol használható, ahol világítást alkalmaznak.
Miért érdemes a TiOx-ot választani?
A TiOx magyar innováció bevonásával került kifejlesztésre. Szemben a piacon található többi termékkel, egyedülállóan tartós megoldást nyújt. Legbüszkébbek azonban arra vagyunk, hogy sikerült a mesterséges fényforrások segítségével is elérni a kívánt antimikrobiális hatást, így nincs szükség különleges fényforrások alkalmazására. Mivel a termék nem biocid és nem engedélyköteles, ezért a felhasználónak nincs egyéb teendője, mint megrendelni a szolgáltatásunkat és nyugodtan hátradőlni a székében azzal a tudattal, hogy jelentős lépést tett a fertőzések visszaszorítása érdekében.
Termékünket szolgáltatásként nyújtjuk, azaz ellenőrizzük és szükség esetén karbantartjuk a felületet, így garantáljuk az antimikrobiális hatás folyamatos meglétét.